GASTRONOMIE

Černohorská kuchyně je trochu jiná na pobřeží a jiná zase ve vnitrozemí. Přímořská kuchyně je podobná dalším středomořským kuchyním, velmi často se zde jedí ryby, mořské plody a vařená zelenina. Kontinentální kuchyně je založená na obilninách a mléčných výrobcích, zejména sýrech. Díky Skadarskému jezeru si lze v restauracích Černé Hory často pochutnat i na sladkovodních rybách nejčastěji na ouklejích, kaprech a úhořích.

K proslulým černohorským pochoutkám patří olivy a olivový olej z okolí Baru, njegušski pršut, durmitorský kajmak a vepřové klobásy. Ze zeleniny jedí Černohorci nejvíce raštan (raštiku, dřeňovou kapustu) a další listovou zeleninu mangold (v místním jazyce blitva), z ovoce je nejrozšířenější vinná réva a fíky.

Mořské ryby se upravují nejrůznějšími způsoby, pečené na roštu ("na žaru"), vařené ve vodě s olejem a kořením ("na lešo"), marinují se anebo se několik druhů ryb nakrájí na kusy a dusí se s cibulí, česnekem, kořením a rajčaty ("na brodet"). Ryby a zejména měkkýši se také mohou připravovat "na buzaru", tj. zprudka dušené s vínem, olejem, kořením a zeleninou, čímž vznikne výborná šťáva.

Klasickou úpravou jehněčího masa je "ispod saća" (doslova "pod víkem"), tedy na ohništi pod hliněným nebo železným poklopem, který se přikryje.

VČerné Hoře se udržela tradiční turecká káva, která se podává v džezvě Káva je velmi sladká a pije se s vodou. Dostanete ale i klasické espresso, cappuccina, latte.

Nejznámějším vínem je rubínově červené víno Vranac a suché bílé víno Krstać. Pivo zajišťuje několik místních pivovarů, seženete zde i naše Plzeňské. Rakija je černohorská pálenka z hroznů. V Černé Hoře se vyrábí také pálenka ze švestek (šljivovica) a z hrušek (kruška). Pití pálenky se prokládá malými zákusky ("meze"), ke kterým patří např. pršut, sýry, priganice či fíky.